jan_jiraskyPrvní dubnový večer patřil ve Společenském domě Casino českému skladatelskému velikánovi Antonínu Dvořákovi. Západočeský symfonický orchestr připravil pro své posluchače dvě z jeho kompozic – klavírní koncert g-moll a Symfonii č.7 d-moll.
Tento klavírní koncert, který byl Dvořákovým skladatelským debutem pro tento nástroj, není příliš často uváděný. Proto mělo publikum jedinečnou šanci seznámit se s tímto překrásným dílem, navíc v perfektním provedení sympatického českého sólisty Jana Jiraského.
Mladý klavírista, absolvent pardubické konzervatoře a brněnské JAMU, je nositelem mnoha ocenění z nejrůznějších soutěží (první ceny v Karlových Varech, francouzském Noyers, Chopinově soutěži v Novém Sadu, v Kyjevě), byl hostem již na mnoha festivalech u nás i v zahraničí (Vídeň, Graz, Saabrücken, Lisabon). Zvláštním počinem bylo jeho souborné koncertní provedení Bachova Dobře temperovaného klavíru, zaměřuje se též na klavírní tvorbu L.Janáčka. Vystoupil mj.na mezinárodních festivalech Moravský podzim či Pražské jaro, ve Vídni natočil smetanovské CD a spolupracuje s našimi předními orchestry a dirigenty. Jiraského provedení Dvořákova klavírního koncertu v Mariánských Lázních bylo brilantní, s naprostou suverenitou a nadhledem nad notovým zápisem a strhující muzikalitou. Obrovským potleskem ocenilo publikum tento sólistův výkon.
Po přestávce dostal sólo orchestr a přednesl Dvořákovu „Sedmou“ symfonii, která byla premiérována v Londýně a je jedním ze stěžejních děl českého symfonického repertoáru ve všech orchestrech. V provedení ZSO pod taktovkou šéfdirigenta M.Roháče vyvolala tato symfonie v sále mohutné ovace publika, které mohlo znovu obdivovat genialitu tohoto velkého českého skladatele.
          (ksch)

Další informace