zso_leto  …ale jen v této koncertní sezóně, se konal v pátek 30.5. Posluchači Západočeského symfonického orchestru se opravdu nemusejí bát, od září se rozběhne abonentní sezóna nová a přes léto mohou navštěvovat koncerty letní a kolonádní.
       Rozloučení s letošní abonentní sezónou proběhlo jako poděkování předplatitelům – právě oni totiž „vytvořili“ svým hlasováním o skladbách dramaturgii tohoto večera. Mariánskolázeňské publikum je zjevně velmi romanticky založené, neboť tento koncert se skládal pouze s kompozic skladatelů období romantismu.
       Na úvod si posluchači přáli předehru Ruslan a Ludmila od ruského autora M.I.Glinky. Dynamická, svižná a harmonicky barevná kompozice otevřela tento koncertní večer. Následovala drobná a oblíbená skladbička Poem od českého romantika Z.Fibicha. První polovinu koncertu uzavřela orchestrální suita z  jednoho z nejslavnějších baletů, Labutího jezera od P.I.Čajkovského. Po přestávce orchestr zůstal – na přání posluchačů – u ruského romantismu a vrcholem večera (a absolutním vítězem v této „soutěži skladeb“ mezi abonenty) byl Čajkovského Klavírní koncert č.1 b-moll. Ten patří právem k nejhranějším a posluchačsky oblíbeným.
       Jako sólista se představil mladý český klavírista Martin Levický, který má – i přes své mládí – za sebou již celou řadu i mezinárodních úspěchů. Publikum si jeho kvalit dobře povšimlo a dlouhým potleskem si vyžádalo přídavek (ten byl – jak jinak – romantický, Schumannovo Snění). Taktovky se ujal hostující dirigent, který působil mj.v Kanadě, Itálii, Rakousku, pan Denis Mastromonaco, jehož přesná gesta a příjemné vystupování již hudebníci dobře znají, nestál totiž před mariánskolázeňským orchestrem poprvé (a doufejme že ne naposled).
       Celý koncert byl navíc netradiční díky průvodnímu slovu šéfdirigenta M.Roháče, který poděkoval abonentům za návštěvy koncertů v uplynulé sezóně a s přáním opětovného setkání při začátku další koncertní sezóny se s posluchači rozloučil. Věřme, že nejen v tomto jubilejním 200. roce lázeňství v Mariánských Lázních, bude ještě dále stoupat počet posluchačů Západočeského symfonického orchestru, a také podpora pro působení a rozvoj tohoto symfonického tělesa, jehož kulturní význam pokrývá celý zdejší region.
                 (ksch)

Další informace