Letní část koncertní sezóny Západočeského symfonického orchestru je v plném proudu a pravidelné „symfonické pátky“ jsou v Mariánských Lázních jistě již hudební jistotou. Nejinak tomu zso_letobylo i 22.6., kdy bylo navíc na programu večera velmi stylově přímo „Léto“.
      Italský skladatel Antonio Vivaldi (1678-1741) patří k „hvězdám“ na poli vážné hudby, jeho skladby jsou často hrané a posluchačsky oblíbené. Soubor čtyř houslových koncertů Čtvero ročních období jistě není třeba nijak zvlášť představovat, toto dílo patří k nejhranějším vůbec. Právě první dva koncerty z tohoto cyklu, Jaro a Léto, přednesli mariánskolázeňští symfonikové, sólového partu (a zároveň vedení orchestru) se ujal koncertní mistr ZSO Fumihito Terada. Jeho výkon i doprovod orchestru ocenilo publikum po právu mohutným potleskem.
      Jinak se tento večer nesl v romantickém duchu. Zahájil jej Slovanský tanec č.1 A.Dvořáka, po přestávce si mohli posluchači vychutnat část z baletní suity Louskáček P.I.Čajkovského a výběr částí z Bizetovy opery Carmen. Slavnostní tečkou se stala Smetanova Vltava. Zcela zaplněný sál Společenského domu Casino pak neutuchajícím potleskem přiměl hudebníky k přídavku, kterým byl Dvořákův Slovanský tanec č.8. Příchod léta byl uctěn vskutku důstojně a orchestr jen znovu potvrdil svoji nenahraditelnou roli, kterou na zdejším kulturním poli zastává.
               (ksch)

Další informace