Ať už nadpis článku vyvolává u čtenářů nejrůznější představy, není na něm nic nepravdivého ani skandálního. Čarodějná láska (El amor brujo) je totiž název skladby španělského autora Manuela de Fally (1876-1946) a mariánskolázeňští symfonikové představili tuto zvukově barevnou kompozici svým posluchačům v pátek 1.června.falla_soliste
      M.de Falla byl španělský skladatel a klavírista, studoval v Madridu. Věnoval se studiu španělského folkloru, což rozhodujícím způsobem ovlivnilo jeho tvorbu. V roce 1907 se usadil v Paříži odkud podnikal koncertní turné po Evropě, poté se usadil v Granadě. V roce 1940 emigroval do Argentiny, kde zemřel. Proslavil se zejména baletní hudbou s altovým sólem, a to ve dvou skladbách: Třírohý klobouk (1917) a  Čarodějná láska (1915), velmi známá je také symfonická kompozice Noci ve španělských zahradách (1916). Hudbu k baletu Čarodějná láska napsal pro slavnou cikánskou tanečnici Pastoru Imperio a její předlohou se stala cikánská legenda z Andalusie, která zpracovává nesmrtelné téma lásky. 
     

Čarodějná láska je posluchačsky velmi vděčná skladba. ZSO doprovodil  mezzosopranistku Ann Marii Snook, provedení řídil Norman-Armando Gamboa, dirigent z Kostariky (na fotografii).  Oba umělci jsou proslulí na celém americkém kontinentě, N.Gamboa působí u řady orchestrů (např.ve státech Texas, Kolumbie, Venezuela), paní Snook je mj.držitelkou ceny Národní rady Metropolitní opery a vyučuje na univerzitách v Kansasu a Michiganu. Posluchači po zásluze ocenili výborné hostující umělce i koncentrovaný výkon orchestru.
      Fallově skladbě předcházela improvizace pro smyčce B.Gutiérreze a po přestávce zazněla Symfonie č.2 L.van Beethovena, která - ač ještě výrazově odlehčená - již předjímá autorovo velké symfonické mistrovství.
          
                (ksch)

Další informace