pospisil_rohac  Violoncello není nástroj nikterak exotický, v orchestru má své pevné místo a i v hudebních školách se na něj děti poměrně běžně učí. Avšak slyšet špičkový výkon – jak co se týče zvuku, tak i techniky a výrazu – to již tolik obvyklé není. O to více byla přínosná návštěva sólisty Lukáše Pospíšila, který vystoupil se Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské Lázně v rámci abonentního koncertu A2 v pátek 23.listopadu ve Společenském domě Casino.
       Tento skvělý sólista (mimochodem nehrál s mariánskolázeňskými symfoniky poprvé) je v současné době koncertním mistrem skupiny violoncell v Pražské komorní filharmonii. Studoval na pražské AMU a ve Vídni, u významných pedagogů (M.Sádlo, A.May), zúčastnil se nejrůznějších soutěží, koncertuje sólově též v zahraničí. Do Mar.Lázní přivezl Variace na rokokové téma, známou violoncellovou kompozici P.I.Čajkovského. Naprosto dokonalý výkon tohoto skromného sólisty publikum po právu ocenilo mohutným potleskem a voláním „bravo“. Večernímu koncertu předcházela však ještě jedna důležitá akce: na dopolední generální zkoušce probíhalo natáčení této skladby, neboť pan Pospíšil si vybral právě ZSO k spoluúčasti na svojí demo-nahrávce! Nezbývá než si přát, aby byl tento skvělý sólista u našeho orchestru stálým hostem.pospisil_cello
       Violoncellovým Variacím předcházela baletní hudba z „Rosamunde“ F.Schuberta a po přestávce si mohli posluchači vychutnat oblíbenou Symfonii č.40 g-moll W.A.Mozarta.
      
       (ksch)

Další informace