Spolu s koncem prázdnin se nachýlila k závěru také letní část symfonické sezóny ZSO, která byla především věnovaná 250.výročí narození W.A.Mozarta. V pátek 8.9. se orchestr představil naposledy s „letním“ programem, příští koncerty budou již opět v rámci abonentního cyklu, který je zde zejména pro posluchače z řad obyvatel Mariánských Lázní.
Hudební rozloučení s létem se konalo v duchu skladeb romantických autorů (Mendelssohn, Dvořák), avšak dramaturgie večera samozřejmě nezapomněla ani na již zmíněného Mozarta.
Druhý zářijový páteční večer otevřela předehra „Hebridy“ od F.Mendelssohna-Bartholdyho. Tato melodická kompozice, která se vyznačuje mimohudebním obsahem – autor popisuje krásu souostroví – dává vyniknout, kromě sólových nástrojů (klarinet), zejména plnému zvuku celého orchestru.
Po tomto úvodu se posluchačům představil sólista večera, italský klarinetista Fabio Battistelli (viz foto). V České republice nevystupoval poprvé, avšak spolupráce se ZSO pro něho byla – podle jeho vlastních slov – skvělým zážitkem. F.Battistelli absolvoval Perugijskou konzervatoř, v současnosti je profesorem na konzervatoři ve Florencii, vede semináře o hudební interpretaci a platí za specialistu na soudobou hudbu – někteří současní autoři psali přímo pro něho. Vystupoval mj.v Carnegie Hall, je také uměleckým ředitelem koncertní řady v Citta di Castello v Portugalsku a festivalu „Conceerts at Dawn“ v Itálii. Své interpretační umění prezentoval v Mozartově Koncertu pro klarinet A-dur, jedné z nejkrásnějších skladeb pro tento nástroj. Přednesl ji jemným tónem a subtilním výrazem, který však nepostrádal muzikalitu a pódiovou zkušenost.
Po přestávce zazněla Symfonie č.8 A.Dvořáka, zvaná „Anglická“, která se tematicky obrací k období pobytu Dvořáka právě v Anglii (kde mj.obdržel čestný doktorát na univerzitě v Cambridgi). Jedna z nejhranějších symfonií slavného českého skladatele v podání hudebníků ZSO uzavřela tento večer a jistě zanechala v posluchačích otisk příjemného uměleckého večera.