Letošní rok patří v oblasti klasické hudby k výročnímu roku Wolfganga Amadea Mozarta a žádný profesionální orchestr proto neopomíjí zařazovat do své dramaturgie více jeho skladeb než obvykle, ba dokonce sestavit celý mozartovský večer. Mariánskolázeňští symfonici rozhodně v tomto nezůstávají pozadu (jeden výroční koncert k Mozartovu narození se již konal v lednu). 
      Na červnovém koncertě (8.6.), který už nepatřil mezi tradiční abonentní, nýbrž je v cyklu koncertů „Letních“, mohli posluchači slyšet předehru, koncert a symfonii od tohoto významného jubilanta v podání ZSO. Předehra „Cosi fan tutte“ (Takové jsou všechny) uvádí Mozartovu ranou komickou operu a lásce a věrnosti a v jeho hudbě je humor, vtip a lehkost znát, i když posluchač třeba není seznámen s dějem opery. Předehrou rozhodně nemůže být zklamán.
     Druhou skladbou, zařazenou pro tento jubilejní večer, byl klarinetový koncert A-dur, který je naopak Mozartovým pozdním a velice vyzrálým dílem. Dvě rychlé věty – půvabná první a žertovná třetí (Rondo) rámují prostřední větu, pomalou, do níž Mozart vložil veškeré své zkušenosti skladatelské i životní a dal vzniknout melodii, která patří k nejkrásnějším vůbec. Sólový part přednesl dlouholetý klarinetista ZSO Petr Čech, který tento koncert „reprízoval“ (nedávno totiž zazněl na zahajovacím koncertě lázeňské sezóny, takže kdo z posluchačů se nedostal tam, měl možnost vyslechnout si toto mimořádné dílo znovu).
     Po přestávce si posluchači mohli vychutnat oblíbenou a poměrně často hranou Symfonii C-dur „Jupiter“, kterou mají symfonici na svém stálém repertoáru. Velmi pěkné provedení důstojně uzavřelo tento slavnostní večer věnovaný jednomu z největších skladatelů a neutuchající ovace publika byly důkazem, že Mozartova hudba je i po více než 200 letech živá a přitažlivá.

Další informace