Při studiu jakéhokoli oboru je nanejvýš prospěšné, když si studenti mohou ověřit své znalosti v praxi. U dirigování tomu není jinak a studenti vysoké hudební školy F.Liszta ve Výmaru měli minulý týden dobrou příležitost vyzkoušet si dirigentskou praxi před ZSO. dirigenti

Pět mladých dirigentů z různých zemí (Německo, Řecko, Jižní Korea) si pod vedením dvou zkušených profesorů, pánů Nikoláse Pasqueta a Gunthera Kahlerta, mohli vyzkoušet, nakolik se liší dirigentská teorie od praxe a připravili se symfoniky zajímavý program pro páteční večer. Návštěvníci koncertu (26.5.) ve Společenském domě Casino si vyslechli na úvod známou skladbu finského skladatele J. Sibelia „Finlandia“, pod taktovkou budoucí dirigentky z Řecka.
     Viola jako sólový nástroj není tak běžná jako třeba klavír, o to vzácnější bylo zařazení Koncertu pro violu W.Waltona. Zajímavá skladba soudobého autora není ovšem rozhodně jednoduchá na interpretaci, pro orchestr to byl „výlet“ do trochu jiné hudební oblasti, než jsou hráči zvyklí. Sólový part přednesla virtuózně Christiane Silber, violistka z Výmaru. U dirigentského pultu se vystřídali další tři studenti, každý z nich měl připravenu jednu větu této náročné skladby.
     Po přestávce zazněla hudba jednoho z největších komponistů všech dob – Symfonie č.2 D-dur L.van Beethovena. Celou čtyřvětou symfonii dirigoval jeden jediný student, který se svého úkolu zhostil s velkým nadhledem.
     Příjemný večer skončil společným nástupem mladých dirigentů i s jejich profesory na pódium, kde si vychutnali zasloužené ovace publika.

Další informace