Poslední zářijový pátek byl důležitým dnem na mariánskolázeňské kulturní scéně – začala totiž další abonentní sezóna Západočeského symfonického orchestru. Pravidelné koncerty, které mohou posluchači navštěvovat nejen jednotlivě, ale také v rámci předplatného, jsou určeny především domácímu publiku. Tyto koncerty

se rychle dostaly do povědomí (nejen) obyvatel Mariánských Lázní a jistě se už dávno staly kulturní jistotou v našem regionu.
      Pro zahajovací koncert byla vybrána neotřelá dramaturgie, která v mnohém naznačuje, kterým směrem se bude letošní sezóna ubírat. První polovina večera se odehrávala v modernějším hudebním stylu, zazněla skladba současného mladého českého autora Jana Hory, s názvem „Hora“, popisující výstup poutníka. Poté si publikum vyslechlo kompozici finského skladatela Jeana Sibelia s názvem „En Saga“, v níž mladý autor zachycuje své vlastní pocity začínajícího umělce, který cítí  ve své hudbě zodpovědnost k národu. Barevná a instrumentačně bohatá skladba otevřela v době své premiéry tehdy začínajícímu Sibeliovi cestu ke slávě.
      Po přestávce dostal slovo velikán české hudby Antonín Dvořák a netradičně nebyla na programu symfonie, jak bývá v druhé půli koncertů obvyklé, nýbrž dobře známý violoncellový koncert h-moll (který ovšem bývá nazýván Dvořákovou „desátou symfonií“). Jako sólista se blýskl brilantním výkonem Lukáš Pospíšil, který je mj. koncertním mistrem Pražské komorní filharmonie, s mariánskolázeňskými symfoniky nehrál poprvé a věřme, že ani naposledy. Publikum ocenilo jeho výkon po zásluze bouřlivým potleskem a výkřiky „bravo“.
      Pokud byl tento večer předzvěstí celé sezóny, měla by to být sezóna vydařená a úspěšná.

Další informace